Skandynawska kuchnia – co warto zjeść będąc w Skandynawii?

Skandynawskie potrawy cieszą się popularnością ze względu na swój subtelny smak. Smaki kuchni skandynawskiej mają swoją tradycję, a kształtowały się one już w czasach wikingów. Charakterystyczne jest bogactwo najróżniejszych gatunków ryb w postaci wędzonej, suszonej czy też konserwowanej. Z jakich przysmaków słynie kuchnia skandynawska?

Kuchnia skandynawska

Mówiąc o kuchni skandynawskiej, ma się na myśli zróżnicowane smaki duńskie, szwedzkie i norweskie. W Europie Północnej dominują potrawy przygotowywane z naturalnych składników, tak więc jest ona prozdrowotna. W kuchni duńskiej stawia się na sezonowość potraw. Podstawą są ryby, a szczególnie śledzie, makrele, dorsze i łososie oraz owoce morza typu homar czy przegrzebki. Na stołach nie brakuje dziczyzny, jak również wołowiny i wieprzowiny. Duńczycy zajadają się chlebem pełnoziarnistym i kochają pumpernikiel. Na obiad podawane są ziemniaki i konserwowane warzywa. Jeśli chodzi zaś o desery, to wybierają leśne jagody, jeżyny i borówki.

Kuchnia norweska również obfituje w ryby, ale prym wiedzie tutaj łosoś, który podawany jest na surowo, gotowany, marynowany, z koperkiem czy musztardą. Trafioną potrawą jest gravlax. Bardzo popularny jest też pstrąg i dorsz, które kupowane są prosto od rybaków. W kuchni szwedzkiej zaś dominują na stolach śledzie, pstrągi i mięso reniferów. Charakterystyczne są tutaj słodkie potrawy. Szwedzi gustują w daniach przygotowanych z gotowanego łososia, jak również w pierogach i plackach ziemniaczanych.

Najpopularniejsze dania w kuchni skandynawskiej

Prostota i rybne dania to główne cechy kuchni skandynawskiej. W Szwecji popularnymi potrawami są Jansson frestelse, Laxpudding, Surströmming. Z kolei w Danii furorę robią Pølser, Røkt sild. Natomiast w Finlandii warto spróbować Rosvopaisti, Ristiinnaulittu. Norwegia zaś znana jest z Bidos, Gravet laks.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s