Jak połączyć styl skandynawski z shabby chic?

Shabby chic i scandi to style, które cieszą się ostatnio ogromną popularnością wśród urządzających mieszkania. Oba cechuje zamiłowanie do naturalnych materiałów i przytulność, jednak istnieją także cechy, które oba style różnią. Jak połączyć skandynawską duszę z shabby chic w najlepszym wydaniu, tworząc spójne i klimatyczne wnętrze?

Czym jest shabby chic?

Shabby chic to styl wnętrzarski stworzony w latach osiemdziesiątych przez projektantkę Rachel Ashwell. Jego cechami charakterystycznymi są stylizowane na stare i wysłużone meble i przedmioty oraz przyjemna, romantyczna aura. Szczególną popularnością cieszą się lekko bielone, przecierane meble oraz pastelowe kolory. We wnętrzach w stylu shabby chic pojawia się sporo naturalnego drewna, koronek, kwiecistych motywów. Modne są postarzane ramy na zdjęcia, ceramika, meble w stylu vintage. Barwy są raczej jasne, pastelowe i złoto-żółte. Całość jest bardzo przytulna i przypomina nieco wnętrza w stylu Ani z Zielonego Wzgórza.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Styl scandi również lubi naturalne materiały i jasne barwy. Sporo w nim drewna i klasycznych motywów. Tym, co odróżnia go od shabby chic jest natomiast zamiłowanie do prostoty. Skandynawowie urządzają wnętrza zgodnie z zasadą: mniej znaczy lepiej.

Styl skandynawski w połączeniu z shabby chic

Ze względu na sporą ilość cech wspólnych shabby chic i styl scandi z powodzeniem mogą współgrać w ramach jednego wnętrza. Wystarczy, że w salonie pojawi się narożnik w stylu skandynawskim, a umieszczone na nim poduszki będą haftowane czy kwiatowe, a otrzymamy idealne połączenie obu stylów. Ważne jest, żeby zachować odpowiednią proporcję. Meble w stylu skandynawskim idealnie nadadzą się na bazę dla dodatków shabby chic: urokliwej, starej porcelany, haftowanego obrusu czy zasłony z roślinnym albo zwierzęcym motywem.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s