Urządzając ogród zimowy

Posiadanie własnego ogrodu zimowego jest marzeniem wielu z nas. Szczególnie nabiera to znaczenia to w momencie, kiedy nasza kolekcja wyjątkowych roślin poszerza się i zaczyna na nią brakować miejsca w innych pomieszczeniach. Z jednej strony jest to miejsce, które w większości może zostać zagospodarowane przez rośliny, które nie są mrozoodporne i nie mogą zimować na zewnątrz. Z drugiej strony oranżeria jest także ciekawym miejscem dla nas samych – to tutaj podczas długich miesięcy zimowych możemy spędzać czas obcując z przyrodą.

Jak urządzić oranżerię?

Jeśli tylko mamy taką możliwość, najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie naszej oranżerii od strony południowej. To tutaj rośliny będą mogły złapać jak najwięcej naturalnego światła słonecznego, nawet w chłodne miesiące. Podłogę oranżerii najlepiej jest wyłożyć terakotą lub gresem – są to propozycje, które doskonale radzą sobie nawet ze zwiększonym poziomem wilgoci, są łatwe do utrzymania w czystości i po prostu sprawdzają się w praktyce. Kluczową kwestią jest także podjęcie decyzji o tym, czy będzie to oranżeria ciepła czy też zimna. Ciepła to taka, która jest na bieżąco ogrzewana, a temperatura w jej wnętrzu jest zbliżona do tej, która panuje w całym domu. Oranżeria zimna to taka, gdzie wnętrza się nie ogrzewa, a temperatura utrzymuje się na poziomie od kilku do kilkunastu stopni, co pozwala wielu gatunkom roślin na spokojne zimowanie.

W oranżerii pierwsze skrzypce grają rośliny

Rośliny od razu powinniśmy zasadzić w sporych donicach, aby zapewnić im nieskrępowany wzrost. Latem nie możemy zapomnieć o ich regularnym podlewaniu. Opiekę nad roślinami w okresie zimowym trzeba dostosować do rodzaju uprawianych roślin. Warto wiedzieć chociażby o tym, że rośliny tropikalne nie udają się na zimowy spoczynek tylko przez cały rok są w fazie wzrostu. Natomiast w przypadku innych gatunków koniecznie należy ograniczyć podlewanie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s