Przytulna i rodzinna aranżacja salonu

Jak stworzyć przytulny salon, który będzie służył całej rodzinie? Nie trzeba wiele – wystarczy kilka prostych trików, mebli i dodatków, aby wnętrze nabrało ciepłego charakteru.

Sofa 4-osobowa i fotele w centrum uwagi

W dobrze zaplanowanym rodzinnym salonie powinno być minimum o jedno miejsce siedzące więcej niż jest domowników. Prostym sposobem na taki efekt jest sofa 4-osobowa, ale koniecznie w towarzystwie foteli lub puf! Ustawiając meble wypoczynkowe pamiętaj, że służą one zacieśnianiu więzi rodzinnych, a nie usadzeniu gości w rządku. Dlatego rozstaw sofę i fotele na planie kwadratu – tak by poszczególne miejsca siedzące zwracały się do siebie przodem lub bokiem. Tak zaaranżowany salon sprawi, że łatwiej będzie się komunikować – zarówno podczas codziennego odpoczynku, jak i wspólnych wieczorów z grami planszowymi.

Design skandynawski – dobra baza dla przytulnych wnętrz

Zanim jednak zaczniesz rozstawiać meble, musisz wybrać styl rodzinnej aranżacji salonu! Bezpieczną i efektowną bazą będzie styl skandynawski. Nie bez powodu mieszkańcy krajów skandynawskich mają opinię najszczęśliwszych na świecie – potrafią zadbać o to, by wnętrza ich domów sprzyjały relaksowi. Proste, ale szlachetne formy, które dominują w designie skandynawskim pozwalają na to, by dopasowywać meble do wielu aranżacji, nawet takich, które nie są w 100% scandi. Zresztą, nawet styl skandynawski ma kilka odmian! Najbardziej przytulną z nich jest hygge – czyli filozofia szczęścia i celebrowania chwil. W sam raz dla rodziny! Hygge stawia na naturalne materiały, ciepłe, stonowane barwy i dodatki, które już samym swoim wyglądem zachęcają do odpoczynku.

Dodatki zwiększające przytulność wnętrza

Efekt ocieplenia wnętrza można osiągnąć też odpowiednimi dodatkami. Jeśli nie zamierzasz przeprowadzać kompletnej metamorfozy i planować salonu hygge od zera, dekoracje i mniejsze meble mogą ci bardzo pomóc w stworzeniu bardziej rodzinnej aranżacji.

Żeby jeszcze bardziej zwiększyć komfort korzystania z salonu, a tym samym poprawić jego przytulność, zadbaj o to, by z każdego miejsca siedzącego łatwo było sięgnąć do stolika. W salonie, który ma służyć wielu osobom, całej rodzinie, nie wystarczy jedna ława na środku. Gdy gwiazdą salonu jest sofa 4-osobowa, ktoś siedzący na samym jej końcu może nie dosięgać do głównego stolika. Dlatego koniecznie ustaw małe stoliki na obu końcach sofy. Dodatkowo, możesz na nich postawić niewielkie lampki, które dodatkowo ocieplą wnętrze światłem. Pamiętaj tylko by miały jasne, najlepiej tkaninowe, abażury, które rozpraszają światło. Jeśli fotele stoją w pewnej odległości od innych mebli, również możesz dostawić do nich wąskie stoliczki lub ustawić tace na podnóżkach. W ten sposób stworzysz miejsce na kubek czy książkę.

Tkaniny w aranżacji salonu

Ogromne znaczenie mają też tkaniny! Zrezygnuj z gładkiej, skrzypiącej skóry oraz połyskujących, satynowych poduszek. Zamiast nich wybierz naturalne materiały! Twoja sofa 4-osobowa będzie się prezentowała wyjątkowo miękko i ciepło, jeśli obita będzie kolorowym welurem. Poduszki zaś ubierz w poszewki zrobione na drutach lub z imitacji futra. Zasłony w przytulnym salonie powinny być długie i ciężkie – najlepiej z gęsto tkanych materiałów. Absolutnie nie wchodzą w grę sznurkowe firany ani tym bardziej plastikowe żaluzje! Jeśli nie lubisz zasłon, zdecyduj się na rolety rzymskie, które składają się w miękkie, przyjemne dla oka fałdy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s